+(status:0) +(ddmStructureKey:19502) +(head:true) +(+(ddm/11341/priorita_sk_SK:top)) +(+(ddm/11341/only-zu_sk_SK:false)) +(title_sk_SK:[a TO z] title_sk_SK:[а TO я])
M. Lajčák: Východné partnerstvo EÚ musí ostať na programe dňa

29.august

M. Lajčák: Východné partnerstvo EÚ musí ostať na programe dňa

Alpbach (29. augusta) - Európska únia by mala vypracovať novú víziu pre svoju politiku Východného partnerstva. Na Fóre Alpbach to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Spoločne s rakúskym ministrom zahraničných vecí Sebastianom Kurzom, ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom a námestníčkou bieloruského ministra zahraničných vecí Alenou Kupčynou diskutovali na prestížnom výročnom fóre v rakúskych Alpách o vzťahoch štátov východnej Európy s EÚ a Ruskom. „Politika Východného partnerstva Európskej únie je zameraná na rozšírenie stability, predvídateľnosti a prosperity v našom susedstve a nie je namierená proti nikomu,“ zdôraznil minister M. Lajčák a podčiarkol, že ide o dobrovoľné partnerstvo založené na rozhodnutí a vlastných ambíciách šiestich partnerských krajín.

M. Lajčák na porade maďarských veľvyslancov o budúcnosti EÚ a Bratislavskom summite

29.august

M. Lajčák na porade maďarských veľvyslancov o budúcnosti EÚ a Bratislavskom summite

Budapešť (29. augusta) – O spolupráci Vyšehradskej štvorky, jej postavení v Európskej únii aj o očakávaniach od Bratislavského summitu o budúcnosti EÚ hovoril dnes v Budapešti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na výročnom zasadnutí vedúcich zastupiteľských úradov Maďarska. Na podujatí sa zúčastnil na pozvanie maďarského rezortného kolegu Pétera Szijjartóa spolu s partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky – českým ministrom Lubomírom Zaorálkom a poľským ministrom Wytoldom Waszczykowskim. Minister M. Lajčák v príhovore pred maďarskými veľvyslancami zhodnotil z pohľadu predsedníckej krajiny Rady EÚ aktuálnu situáciu v Európe, ako aj priority slovenského predsedníctva premietnuté do konkrétnych krokov a podujatí. Za najväčšiu a najvážnejšiu úlohu súčasnosti označil to, ako sa Únia vyrovná s odchodom Británie a zareaguje na výzvy, ktoré tento bezprecedentný krok pre EÚ prináša. V tomto procese vidí minister M. Lajčák výraznú úlohu tak pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, ako aj pre Vyšehradskú štvorku.

SR-Egypt: Intenzívnejšie kontakty a prehlbovanie spolupráce

28.august

SR-Egypt: Intenzívnejšie kontakty a prehlbovanie spolupráce

Káhira (28. augusta) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák navštívil v nedeľu Egypt, kde rokoval s egyptským ministrom zahraničných vecí Sámihom Šukrím a s generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov (LAŠ) Ahmedom Aboulom Gheitom. Predmetom rokovaní ministra M. Lajčáka v Káhire bola bilaterálna slovensko-egyptská spolupráca a z pozície predstaviteľa predsedníckej krajiny Rady Európskej únie rokoval aj o vzťahoch Egypta s EÚ, situácii na Blízkom východe a v Afrike, ako aj migračnej kríze a boji proti terorizmu.

Minister M. Lajčák rokoval v Madride s rezortným kolegom J. M. García-Margallom

26.august

Minister M. Lajčák rokoval v Madride s rezortným kolegom J. M. García-Margallom

Madrid (26. augusta) – O slovenskom predsedníctve v Rade Európskej únie, jeho aktuálnych a pripravovaných aktivitách hovoril dnes v Madride minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák so svojím španielskym rezortným kolegom Josém Manuelom García-Margallom. Ministri M. Lajčák a J. M. García-Margallo si vymenili názory na prípravu diskusií Bratislavského summitu lídrov EÚ o budúcnosti európskeho projektu po vystúpení Británie a venovali sa tiež programu neformálneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktoré sa uskutoční v slovenskom hlavnom meste na budúci piatok a v sobotu (2. – 3.septembra).

M. Lajčák: Vo vzťahoch EÚ s Tureckom treba obnoviť vzájomnú dôveru

26.august

M. Lajčák: Vo vzťahoch EÚ s Tureckom treba obnoviť vzájomnú dôveru

Ankara (26. augusta) – O budúcnosti vzťahov Európskej únie s Tureckom a posilnení vzájomného partnerstva rokoval vo štvrtok večer v Ankare minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Počas krátkej pracovnej cesty, uskutočnenej v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie, sa stretol s rezortným kolegom Mevlütom Čavușoglum, ministrom pre záležitosti EÚ Ömerom Çelikom a prijal ho aj premiér Binali Yildirim a predseda parlamentu Ismail Kahraman.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Miroslav Lajčák - kandidát na post generálneho tajomníka OSN

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978